Copyright: Dion Jelbart

 

ELITE CLASS

Elite Men – 112 KM

1. 32 Drew MOREY (Carnegie Caulfield Cycling Club) 2h39:55
2. 31 Cyrus MONK (Melbourne University Cycling Club) +2
3. 38 Riley TERRENS (Brunswick Cycling Club) +50
4. 29 Cameron LETTY (Carnegie Caulfield Cycling Club) +50
5. 27 Nicholas KATSONIS (Brunswick Cycling Club) +50
6. 34 David RANDALL (Carnegie Caulfield Cycling Club) +50
7. 18 Jeremy CAMERON (St Kilda Cycling Club) +50
8. 30 Lionel MAWDITT (Carnegie Caulfield Cycling Club) +50
9. 21 Rowan DEVER (St Kilda Cycling Club) +50
10. 16 Jack AITKEN (Coburg Cycling Club) +50
11. 36 Matthew ROBERTSON (St Kilda Cycling Club) +55
12. 19 Maccie CARTER (Hawthorn Cycling Club) +56
13. 17 Samuel BARNDEN (Melbourne University Cycling Club) +16:26
14. 35 Steven ROBB (Carnegie Caulfield Cycling Club) +26:35
15. 40 Hamish WEBBER (St Kilda Cycling Club) +28:25
16. 39 Kyle THOMPSON (Carnegie Caulfield Cycling Club) +29:04
17. 28 Jonathan LAMBRIANIDIS (St Kilda Cycling Club) +29:04
dnf 20 Christopher DALAMAGAS (St Kilda Cycling Club)
dnf 22 Callan DOUGLAS (Carnegie Caulfield Cycling Club)
dnf 23 Andrew GYNES (Mornington Cycling Club)
dnf 24 Alex HOLDEN (Mornington Cycling Club)
dnf 25 Derek HOLLAND (Brunswick Cycling Club)
dnf 26 Stefan IMBERGER (Carnegie Caulfield Cycling Club)
dnf 33 James MOWATT (Carnegie Caulfield Cycling Club)
dnf 37 Andy SMITH (St Kilda Cycling Club)
Elite Women – 80 KM

1. 90 Emma CHILTON (Carnegie Caulfield Cycling Club) 2h23:57
2. 91 Rachel WARD (Hawthorn Cycling Club) +0
3. 89 Madison PELZER (St Kilda Cycling Club) +14:21

JUNIOR CLASS

Junior Boys 11 – 8 KM

1. 103 Max GOOLD (St Kilda Cycling Club) 17:04
2. 105 Maxx NUSPAN (Brunswick Cycling Club) +1
3. 104 Ollie JIROVEC (Brunswick Cycling Club) +4

Junior Boys 13 – 12 KM

1. 295 Eddie JIROVEC (Brunswick Cycling Club) 23:25
2. 294 Tom BUTLER (Brunswick Cycling Club) +0
3. 296 Jamie RADFORD (Blackburn Cycling Club) +0

Junior Girls 13 – 12 KM

1. 297 Kira BAILEY (Blackburn Cycling Club) 30:55

Junior Women 15 – 24 KM

1. 257 Kobi MERCHANT (Brunswick Cycling Club) 42:02
2. 258 Lucinda STEWART (Carnegie Caulfield Cycling Club) +2:03
3. 259 Sophie SUTTON (Blackburn Cycling Club) +4:30
4. 254 Camryn BAILEY (Hawthorn Cycling Club) +4:30
5. 256 Sophie MARR (Blackburn Cycling Club) +10:44

Junior Men 15 – 36 KM

1. 189 Max LEINER (Carnegie Caulfield Cycling Club) 1h02:09
2. 181 James ANTHONY (Brunswick Cycling Club) +19
3. 180 Tarun COOK (Blackburn Cycling Club) +49
4. 194 Gianni CATALANO (Hawthorn Cycling Club) +49
5. 188 Zachary KELLY (Hawthorn Cycling Club) +49
6. 191 Mitchell MCGOVERN (Blackburn Cycling Club) +49
7. 182 Billy ARMSTRONG (Preston Cycling Club) +8:30
8. 193 Linus SMITH (Brunswick Cycling Club) +13:15
9. 186 Jackson HRIBAR (Blackburn Cycling Club) +16:18
10. 184 Benjamin FITZSIMONS (Blackburn Cycling Club) +17:00
dnf 183 Noah DOWLING (VIC’s)
dnf 190 Campbell MCEWEN (Carnegie Caulfield Cycling Club)
dnf 192 Lucas MOORE (Brunswick Cycling Club)
dns 185 Jamie HAZELDEN (Preston Cycling Club)

Junior Women 17 – 24 KM

1. 263 Catalina SOTO (Brunswick Cycling Club) 41:25
2. 260 Lucia AZZOPARDI (Brunswick Cycling Club) +2:40
3. 262 Elizabeth NUSPAN (Brunswick Cycling Club) +5:07

Junior Men 17 – 56 KM

1. 67 Graeme FRISLIE (Brunswick Cycling Club) 1h29:21
2. 77 Travis STEWART (Carnegie Caulfield Cycling Club) +0
3. 66 Henry DIETZE (Brunswick Cycling Club) +0
4. 81 Anakin WILLIAMS (Carnegie Caulfield Cycling Club) +0
5. 75 Bill SIMPSON (Carnegie Caulfield Cycling Club) +0
6. 79 Sam WARREN (Brunswick Cycling Club) +0
7. 73 Harry MORGAN (Blackburn Cycling Club) +0
8. 70 Ben JONES (Carnegie Caulfield Cycling Club) +0
9. 72 Oskar MOORE (Brunswick Cycling Club) +42
10. 65 Joel BARON (Brunswick Cycling Club) +42
11. 80 Dylan WEIR (Carnegie Caulfield Cycling Club) +2:41
12. 76 Ben SOLLY (Carnegie Caulfield Cycling Club) +5:03
13. 71 Jonathan MARR (Blackburn Cycling Club) +12:03
14. 74 Abraham NASRE (Brunswick Cycling Club) +15:01
15. 68 Mark HAPKE (Blackburn Cycling Club) +21:36
dsq 69 Joshua HEATHER (Carnegie Caulfield Cycling Club)
dnf 78 Jack THROSSELL (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Junior Men 19 – 80 KM

1. 219 Max STEWART (Carnegie Caulfield Cycling Club) 2h05:11
2. 221 Carter TURNBULL (St Kilda Cycling Club) +0
3. 214 Thomas JONES (Carnegie Caulfield Cycling Club) +0
4. 217 Luke PLAPP (Brunswick Cycling Club) +0
5. 209 Sam BASCOMBE (St Kilda Cycling Club) +0
6. 223 William MOLONEY-MORTON (Carnegie Caulfield Cycling Club) +0
7. 222 David WILLIAMS (Carnegie Caulfield Cycling Club) +0
8. 212 Mackenzie HASTINGS (Brunswick Cycling Club) +0
9. 208 Rudy PORTER (Carnegie Caulfield Cycling Club) +5:58
10. 213 Callum HOPKINS (Blackburn Cycling Club) +36:54
dnf 210 Nathan BOF (Brunswick Cycling Club)
dnf 215 Lachlan MACKENZIE (Blackburn Cycling Club)
dnf 220 Harry STURT (Carnegie Caulfield Cycling Club)
dnf 224 Samson TURNER (Mornington Cycling Club)
dns 211 Angus COLLINS (Brunswick Cycling Club)
dns 216 Liam PINO (Brunswick Cycling Club)
dns 218 Jensen PLOWRIGHT (Hawthorn Cycling Club)

Junior Women 19 – 80 KM

1. 93 Sarah GIGANTE (Brunswick Cycling Club) 2h23:57
dsq 92 Jemma EASTWOOD (Blackburn Cycling Club)

MASTERS CLASS

Masters Men 1 – 56 KM

1. 120 Nicholas LIAU (St Kilda Cycling Club) 2h10:12
2. 121 Sam PICKERING (St Kilda Cycling Club) +5:15

Masters Men 2 – 56 KM

1. 124 Stephen LANE (Coburg Cycling Club) 2h12:00
2. 123 Sam GIFFORD (St Kilda Cycling Club) +0
3. 125 Derek TRIKARSO (St Kilda Cycling Club) +7:18
4. 122 Brent DAVIS (St Kilda Cycling Club) +13:07

Masters Men 3 – 56 KM

1. 127 Tony GIULIANO (Brunswick Cycling Club) 2h10:07
2. 128 Cameron SENESE (Blackburn Cycling Club) +5:40
3. 126 Jeremy BEAUMONT (Brunswick Cycling Club) +5:42

Masters Men 4 – 56 KM

1. 142 Damien JONES (Carnegie Caulfield Cycling Club) 1h26:19
2. 146 Kevin MURPHY (Hawthorn Cycling Club) +1:32
3. 147 Dominic O’LOUGHLIN (Hawthorn Cycling Club) +1:32
4. 144 Rob MITCHELL (Hawthorn Cycling Club) +1:32
5. 145 Craig MOORE (Brunswick Cycling Club) +1:32
6. 141 David FITZSIMONS (Blackburn Cycling Club) +1:40
7. 148 Craig SHAW (Brunswick Cycling Club) +1:59
8. 150 Vaughan WEBBER (Blackburn Cycling Club) +3:01
9. 143 Chris MICHAELIDES (Coburg Cycling Club) +9:03
dns 149 Andrew STEVENS (Hawthorn Cycling Club)

Masters Men 5 – 56 KM

1. 159 Robert SOLAZZO (Southern Masters Cycling Club) 1h26:22
2. 154 Sean HARDY (St Kilda Cycling Club) +1:29
3. 152 Peter DEAN (Southern Masters Cycling Club) +1:29
4. 156 Gary LOWE (Hawthorn Cycling Club) +2:39
5. 151 Boon CHIA (Audax) +3:53
6. 158 Craig SIMPSON (Carnegie Cycling Club) +4:51
7. 157 Paul SEMMENS (Southern Masters Cycling Club) +9:05
8. 153 Shane GRIGG (Brunswick Cycling Club) +17:22
dns 155 Rob LEWIS (St Kilda Cycling Club)

Masters Men 6 – 56 KM

1. 236 Brett LINDSTROM (Southern Masters Cycling Club) 1h33:16
2. 234 Peter QUIBELL (Melbourne Cycling League) +0
3. 238 David ROOKE (Brunswick Cycling Club) +1:06
4. 235 David GALLAGHER (Blackburn Cycling Club) +3:49
5. 237 Peter RACE (Footscray Cycling Club) +5:28

Masters Men 8 – 56 KM

1. 240 Graham NICOLSON (Carnegie Caulfield Cycling Club) 1h43:59
dns 239 Paul BALCHIN (Southern Masters Cycling Club)

Masters Women 1 – 56 KM

1. 271 Carina NEWMAN (Brunswick Cycling Club) 1h43:59

Masters Women 3 – 56 KM

1. 272 Nonie CARR (Hawthorn Cycling Club) 1h43:57

Masters Women 4 – 56 KM

1. 273 Nicole BUTLER (Hawthorn Cycling Club) 1h38:44

Masters Women 5 – 56 KM 

dns 274 Meredith CLARK (St Kilda Cycling Club)

*Meredith Clark was the only rider on the entry list in this class

Masters Women 6 – 56 KM

1. 275 Debra LINDSTROM (Southern Masters Cycling Club) 1h59:43