The Canadian Leandre Bouchard defends his Crocodile Trophy Elite Men’s leader jersey during today’s stage two from Cairns to Atherton.

Riders arriving at the finish at Lake Tinaroo on the Atherton Tablelands recounted a brutal stage with massive ‘ramps’ that had to be conquered. Once again the Crocodile Trophy lived up to its reputation as the “hardest mountain bike stage race” on earth right on day two. Today’s 79km marathon stage started with a neutral ride out of Cairns towards the escarpment where the official start gun went and riders started the first tough climb towards Copperlode Dam. Then the elevation profile then was full of steep pinches and hills – 2100vm were to cover in the one day.

The top three in the general classification raced and crossed the finish line together at Lake Tinaroo in 4h09:37.5: Anton Sintsov (RUS) and the Canadians Leandre Bouchard (CAN) and Andrew L’Esperance all clocked in the same race time today. This means that the general classification will stay the same and the gaps between the top riders remain unchanged: Leandre Bouchard ahead of Andrew L’Esperance (+1:29.4) and Anton Sintsov (+4:38.2).

Again the amateur field showed strength with Erik Dekker (NED, A3) racing onto the overall fourth position in today’s stage ahead of the Australian A2 racers Ondrej Slezak and Alex Malone.

In the overall women’s field, Haley Smith (CAN) finished in 4h32:06.1 ahead of Swiss amateur rider Daniela Erni Ruoss (4h55:10.0) and Kylie Lindsay from Australia (6h20:49.0).

Locked gate causes distraction

Slight upset in the mid-field: due to locked gates along the “Sunwater” waterways the lead car with the crew that marks the race track was stuck just after the half-way mark of the stage. With the permits all in order stating today as the race day, the racers were able to pass through and raced the remaining distance on an unmarked race course based on GPS coordinates that the organisers had provided in the event lead up. As a consequence 13 riders unfortunately missed a turn and did detours between 5 and 8km before rejoining the correct race track.

Race organiser Gerhard Schönbacher commented, “This was a very unfortunate situation, especially as we relied on our permit documentation, however, we understand it was a mere miscommunication that caused the Sunwater gates to be locked today. Those things can happen and I thank our UCI Commissaire Peter Blakey for handling the situation in a very professional manner. I have been informed that the 13 riders were able to provide GPS information of their race times and based on their additional kilometres had an average time deducted from their race time today.”

With this distraction being resolved so swiftly, the rider field is looking forward to tomorrow’s stage will take the riders on a 100km/2600m through the Baldy Mountain Forest Reserve to Tepon Equestrian Park and as the official rider briefing document suggests, “You better be well rested for this one.” – A very rocky and hilly landscape awaits the Crocodile Trophy racers with many steep climbs.

Stage 2 Results

1 1 Anton SINTSOV Elite Men (1) 4h09:37.5
JBG-2 Team
2 3 Leandre BOUCHARD Elite Men (2) 4h09:37.5 +0
BH SR Suntour KMC
3 4 Andrew L’ESPERANCE Elite Men (3) 4h09:37.5 +0
Forward Racing-Norco
4 41 Erik DEKKER A3 (1) 4h11:37.9 +2:00.4
5 32 Ondrej SLEZAK A2 (1) 4h16:33.0 +6:55.5
Quantum Racing Team
6 31 Alex MALONE A2 (2) 4h17:03.1 +7:25.6
Cyclist Magazine
7 53 Tom VAN BREMPT A3 (2) 4h21:25.0 +11:47.5
Ferme de la H
8 40 Daniel BERESFORD A3 (3) 4h23:49.0 +14:11.5
Team Cycle Station/Hammer Nutrition/Norco
9 6 Hiroyuki OKAMOTO Elite Men (4) 4h23:50.0 +14:12.5
INPULSE
10 9 Ben MAY Elite Men (5) 4h25:53.0 +16:15.5
Bicycle Riders/Specialized/Infinit Nutrition
11 42 Grant WEBSTER A3 (4) 4h26:00.0 +16:22.5
Apollo Bicycles – nitelights – BBD – dust monkies
12 47 Peter LISTER A3 (5) 4h29:47.9 +20:10.4
Corry Cycles ACE Racing
13 25 Michal KAFKA A2 (3) 4h31:02.6 +21:25.1
Quantum Racing Team
14 11 Haley SMITH Elite Women (1) 4h32:06.1 +22:28.6
Norco Factory Team
15 8 Mike BLEWITT Elite Men (6) 4h33:03.5 +23:26.0
Subaru-MarathonMTB.com
16 68 Micheal WILSON A4 (1) 4h34:15.0 +24:37.5
17 67 Graeme YOUNG A4 (2) 4h34:40.0 +25:02.5
18 61 Peter URDL A4 (3) 4h34:52.0 +25:14.5
19 43 Martin WISATA A3 (6) 4h38:01.0 +28:23.5
Il Pastaio / Rocky Trail Racing
20 60 James GARRY A4 (4) 4h39:29.0 +29:51.5
Ashfield Specialized Racing
21 56 Brian TRACEY A3 (7) 4h40:45.0 +31:07.5
ECS
22 30 Johnathan TODD A2 (4) 4h42:42.0 +33:04.5
23 48 Nick HUTTON A3 (8) 4h42:53.3 +33:15.8
24 20 Blake COPPO A1 (1) 4h43:45.1 +34:07.6
Corry Cycles Ace Racing
25 44 Jürgen KRIEBER A3 (9) 4h48:45.0 +39:07.5
MTB-Intersport Montafon/Fahrschule Mallin
26 70 Peter WINFIELD A4 (5) 4h51:54.3 +42:16.8
27 49 Rod STORMONTH A3 (10) 4h52:04.1 +42:26.6
Cops at the Croc – Enduro Magazine
28 63 Richard READ A4 (6) 4h53:33.8 +43:56.3
Cops at the Croc – Enduro Magazine
29 66 Olaf TRENNER A4 (7) 4h54:11.2 +44:33.7
Trenner der Renner
30 14 Daniela ERNI RUOSS A Women (1) 4h55:10.0 +45:32.5
2XU
31 111 Bart DURAJ CA MEN (1) 4h55:36.0 +45:58.5
Astute Financial Racing Team
32 110 Brendon SKERKE CA MEN (2) 4h55:37.2 +45:59.7
Astute Financial Racing Team
33 62 Jaroslav SLEZAK A4 (8) 4h55:58.2 +46:20.7
Quantum Racing Team
34 21 Cees DE RIDDER A1 (2) 4h58:38.6 +49:01.1
35 46 Pieter VAN DER EIJK A3 (11) 4h58:39.3 +49:01.8
MTB Team FATlab NL
36 50 Serge MUYLLE A3 (12) 4h58:48.5 +49:11.0
Serge Muylle
37 69 Jean-Luc DE BRUYCKERE A4 (9) 5h00:13.5 +50:36.0
Bezmbikers
38 65 Marc RUSSENBERGER A4 (10) 5h02:04.0 +52:26.5
2XU
39 52 Michael PETERS A3 (13) 5h02:15.9 +52:38.4
Zelzer Racing Team
40 51 Sebastian ARNSTEDT A3 (14) 5h07:56.1 +58:18.6
41 72 Stefan ZORNIGER A4 (11) 5h12:55.0 +1h03:17.5
Team Strassacker
42 71 John HARRIS A4 (12) 5h13:18.2 +1h03:40.7
jh
43 117 Nick SMITH CA MASTER (1) 5h14:31.2 +1h04:53.7
Nick & Nick
44 116 Nick GATLAND CA MASTER (2) 5h14:31.3 +1h04:53.8
Nick & Nick
45 54 Balboni VANNI A3 (15) 5h14:32.7 +1h04:55.2
BICISCOUT.IT
46 73 Radek JAROS A4 (13) 5h18:09.4 +1h08:31.9
Quantum Racing Team
47 105 Paul BROWN CA MIX (1) 5h19:00.0 +1h09:22.5
Inparadise
48 106 Jodi BROWN CA MIX (2) 5h19:00.0 +1h09:22.5
Inparadise
49 101 Robert FRITZ CA MIX (3) 5h20:50.2 +1h11:12.7
Team Sportordination
50 102 Romana FRITZ-WINTER CA MIX (4) 5h20:50.2 +1h11:12.7
Team Sportordination
51 26 Pieter LANSSENS A2 (5) 5h21:14.1 +1h11:36.6
52 75 Luc VAN AELBROECK A4 (14) 5h24:35.6 +1h14:58.1
53 29 Roman PFISTER A2 (6) 5h29:28.0 +1h19:50.5
ROMO Cycling Team
54 74 Mick RITCHIE A4 (15) 5h41:28.8 +1h31:51.3
Cops at the Croc – Enduro Magazine
55 64 Willem DIJK A4 (16) 5h44:10.1 +1h34:32.6
56 103 Daniela REBHAN CA MIX (5) 6h02:38.7 +1h53:01.2
Steil is geil
57 22 Alexander Onofre BREMPEL BALLESTER A1 (3) 6h02:38.8 +1h53:01.3
Bikepoint Mallorca Racing Team
58 104 Carsten SELBACH CA MIX (6) 6h02:38.9 +1h53:01.4
Steil is geil
59 15 Kylie LINDSAY A Women (2) 6h20:49.0 +2h11:11.5
-1 93 Damien FENNING 3 DAYS CROC
-1 92 Greg STANTON 3 DAYS CROC
-1 91 Sam GIBLETT 3 DAYS CROC
-1 90 Roger NIVERESCU 3 DAYS CROC
-1 27 Kris GUNS A2
-1 13 Yana BELAMOYNA Elite Women
-1 12 Joanne KOY Elite Women
-1 7 Daniel BONELLO Elite Men
Cyclist Magazine
-1 5 Miguel MARTINEZ Elite Men
Tropix Factory Racing Team
-1 2 David ROSA Elite Men
Tropix Factory Racing Team

 

General Classification

Elite Men:

1. #3 Leandre Bouchard (CAN) / BH SR Suntour KMC / 5h47:45.2

2. # Andrew L’Esperance (CAN) / Forward Racing-Norco / 5h49:14.6 +1:29.4

3. # Anton Sintsov (RUS) / JBG-2 Team / 5h52:23.4 +4:38.2

Elite Women:

1. #11 Haley Smith (CAN) / Norco Factory Team / 6h26:09.2