Copyright: Con Chronis and Ernesto Arriagada / Cycling Australia

Bold denotes Under 23.

Con Chronis and Ernesto Arriagada / Cycling Australia
1. 36 Shannon MALSEED (TIBCO-SVB) Portland 3h05:03
2. 31 Lauren KITCHEN (FDJ) Port Macquarie +0
3. 8 Grace BROWN St Kilda +0
4. 56 Amanda SPRATT (MTS) Penrith +0
5. 18 Katrin GARFOOT Gold Coast +0
6. 10 Brodie CHAPMAN (CBR) Carnegie Caulfield +0
7. 19 Shara GILLOW (FDJ) Sunshine Coast +4
8. 21 Lauretta HANSON (UHC) Macedon Ranges +1:01
9. 30 Lucy KENNEDY (MTS) Lifecycle +1:15
10. 45 Kate PERRY Brunswick +2:08
11. 17 Gracie ELVIN (MTS) Canberra +2:29
12. 52 Sarah ROY (MTS) Suvelo +2:32
13. 27 Chloe HOSKING Canberra +2:32
14. 13 Tiffany CROMWELL Norwood +2:32
15. 2 Ashlee ANKUDINOFF St George +2:32
16. 43 Rachel NEYLAN (MOV) Sydney Uni Velo +2:32
17. 3 Justine BARROW Coburg +2:32
  18. 37 Alex MANLY* (MTS) Central Districts * +2:32  
19. 68 Madeline WRIGHT Albury-Wodonga Panthers +2:32
20. 14 Jenelle CROOKS (MTS) Gold Coast +2:32
21. 1 Jessica ALLEN (MTS) Midlands +2:36
22. 23 Taryn HEATHER Mildura-Coomealla +4:22
23. 66 Bree WILSON Murwillumbah Cycle +5:08
24. 48 Matilda RAYNOLDS St Kilda +6:43
25. 41 Jessica MUNDY Norwood +6:45
26. 6 Ella BLOOR Sydney Uni Velo +6:45
27. 40 Peta MULLENS (HBS) Bendigo & District +9:29
28. 58 Josie TALBOT* Camden Cycle * +9:29
29. 54 Megan SCOTT Giant Sydney +11:05
30. 74 Kristina CLONAN* Sunshine Coast * +11:40  
  31. 11 Emma CHILTON* (CBR) Melbourne University * +11:40
32. 64 Rebecca WIASAK Canberra +11:40
  33. 15 Charlotte CULVER* Sutherland Shire * +11:40
34. 28 Annelise JEFFERIES Sunshine Coast +11:40
35. 70 Emma VIOTTO (CBR) Canberra +11:40
36. 22 Breanna HARGRAVE (SAS) Skinny Lattes +11:40
37. 67 Kathryn WOOLSTON Northern Vets +11:40
38. 59 Carlee TAYLOR Norwood +11:40
39. 26 Kendelle HODGES Brunswick +11:40
40. 35 Rebecca MACKEY Roues Chaudes +11:40
41. 4 Lucy BECHTEL Canberra +11:40
42. 47 Holly RANSON Gold Coast +11:40
43. 12 Jade COLLIGAN Nowra Velo +11:40
44. 49 Gina RICARDO Sydney Uni Velo +11:40
45. 62 Rachel WARD (CBR) Hawthorn +11:40
46. 44 Erin NOLAN (VMR) Roues Chaudes +16:30
DNF 42 Minda MURRAY Bendigo & District
DNF 29 Kerry JONKER* (CBR) St Kilda *    
  DNF 24 Chloe HEFFERNAN* Illawarra *    
  DNF 16 Kirsty DEACON* (CBR) Albury-Wodonga Panthers *    
  DNF 9 Saffron BUTTON* (CBR) Blackburn *  
DNF 7 Anna BOOTH (CBR) St Kilda
DNF 5 Maddison BEEVORS (CBR) SUVelo
DNF 75 Bridget BREMNER North Western Sydney
DNF 71 Erin KINNEALY Geelong Cycle
DNF 60 Sarah TUCKNOTT* Midland *
DNF 57 Rebecca STEPHENS (CBR) Brunswick
DNF 55 Angela SMITH Peloton Sports.
DNF 53 Ayla RUDGLEY (PNX) Goulburn
DNF 50 Melissa ROBINSON Roues Chaudes
DNS 33 Rebecca LOCKE Coburg
DNS 25 Rebecca HENDERSON (PMR) Canberra
DNS 65 Naomi WILLIAMS St Kilda
DNS 63 Kimberley WELLS Canberra

 

MOUNTAIN CLASSIFICATION

1. 45 Kate PERRY 20 pt
2. 1 Jessica ALLEN 11
3. 31 Lauren KITCHEN 11
4. 19 Shara GILLOW 3
5. 18 Katrin GARFOOT 2
6. 36 Shannon MALSEED 1