Development Team Sunweb rider Mirc Hirschi (SWI) has won the U23 European Road Race Championships in Czech Republic. Having already raced to 5th place in the individual time trial earlier this week, Hirschi continued his strong form taking a sprint win from a small breakaway.

Hirschi said: “It was a really hard parcours today with a small cobbled climb and another 3km climb. With three laps to go I attacked the peloton and crossed the gap to the front group. Then on the next climb I attacked the front group and got away solo in front. But then on the decent I had a mechanical with my chain and had to get a bike from the neutral car.

“I managed to get back to the Spanish rider in front, then after a French rider came across to make it three. So from there it was down to a sprint finish between us. I’m so happy to take the victory, even more so given the mechanical problem. I’m really looking forward to wear the jersey in the upcoming races.”

Results

Rnk Rider Team UCI Pnt
1 HIRSCHI Marc Development Team Sunweb 70 20 3:58:14
2 LAFAY Victor 55 14 ,,
3 BARCELO Fernando Euskadi – Murias 40 8 ,,
4 SCARONI Cristian 30 7 0:08
5 ERIKSSON Lucas 25 6 ,,
6 TOUPALIK Adam Corendon-Circus 20 5 ,,
7 ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team 15 4 ,,
8 DINA Márton Pannon Cycling Team 10 0:09
9 VALTER Attila Pannon Cycling Team 5 0:14
10 LEYDER Pit Leopard Pro Cycling 3 0:18
11 MOLLY Kenny AGO-Aqua Service 0:46
12 BANZER Gordian Akros – Renfer SA 1:09
13 PARET-PEINTRE Aurelien ,,
14 CARVALHO Andre Liberty Seguros – Carglass 1:43
15 MARTIN Gotzon Fundación Euskadi 2:13
16 MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling 2:31
17 GENIETS Kevin ,,
18 ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team 2:38
19 COVILI Luca 2:59
20 TOUZE Damien St Michel – Auber93 3:19
21 RIKUNOV Petr ,,
22 OTRUBA Jakub Elkov – Author Cycling Team 5:28
23 GUGLIELMI Simon 5:29
24 PAROZ Justin Akros – Renfer SA ,,
25 SCHNEITER Joab 5:31
26 MADER Gino ,,
27 SOLTASIUK Vladyslav 6:16
28 BAYER Tobias Tirol Cycling Team 6:23
29 PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum 8:08
30 BUSSARD Dimitri Yunnan Lvshan Landscape 8:09
31 MAGALHÃES Jorge Miranda – Mortágua ,,
32 NUNES Hugo Miranda – Mortágua ,,
33 ELOSEGUI Inigo ,,
34 SANDERSSON Erik ,,
35 ALMEIDA João Hagens Berman Axeon 11:14
36 MERTENS Julian ,,
37 PEKALA Piotr 13:06
38 SALVADOR Marcelo 13:41
39 VAITAITIS Kestutis Staki – Technorama 14:17
40 IDJOUADIENE Pierre Roubaix Lille Métropole 14:59
41 RUSNAC Veaceslav 15:36
42 POPOV Anton 15:37
43 SHPAKOVSKI Yagor ,,
44 PETROVSKI Andrej ,,
45 BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica ,,
46 GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy ,,
47 PEÁK Barnabás UCI WCC Mens team ,,
48 TRACZ Szymon One Pro Cycling 17:53
49 GAMPER Patrick Polartec-Kometa ,,
50 RAZUMOV Nikita ,,
51 VENDELIN Karl-arnold 19:54
52 WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service ,,
53 PONS Gabriel ,,
54 STOJNIC Veljko UCI WCC Mens team ,,
55 JUNTUNEN Antti-jussi 20:00
DNF MIKAYILZADE Musa Synergy Baku Cycling Project -3:58:14
DNF SHIRALIYEV Karim Synergy Baku Cycling Project ,,
DNF IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club ,,
DNF SHAUCHENKA Siarhei ,,
DNF VOLKAU Ilya ,,
DNF KUHAR Vitalii ,,
DNF MALIEIEV Tymur Lviv Cycling Team ,,
DNF NIKULIN Daniil ,,
DNF SHEVCHENKO Oleksandr ,,
DNF SHEVTSOV Victor ,,
DNF JAKU Klidi ,,
DNF GAHRAMANLI Kanan Synergy Baku Cycling Project ,,
DNF ALIZADA Elgun Synergy Baku Cycling Project ,,
DNF EINHORN Itamar ,,
DNF MATSANGOS Alexandros ,,
DNF MILTIADIS Andreas ,,
DNF LAUK Karl Patrick ,,
DNF VAHTRA Norman ,,
DNF ANDERSSON Vincent ,,
DNF ERIKSSON Jacob DESTIL – Parkhotel Valkenburg ,,
DNF GAMPER Mario Tirol Cycling Team ,,
DNF KIERNER Florian Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
DNF RITZINGER Felix ,,
DNF WILDAUER Markus Tirol Cycling Team ,,
DNF ABU-FARES Saned ,,
DNF KOPSHTI Ridion ,,
DNF BABIC Adrián ,,
DNF PLUTO Martins Monkey Town Continental Team ,,
DNF BARAĆ Antonio UCI WCC Mens team ,,
DNF JABUKA David Meridiana Kamen Team ,,
DNF KVASINA Filip ,,
DNF POTOCKI Viktor Ljubljana Gusto Xaurum ,,
DNF SOTOLA Ivan Meridiana Kamen Team ,,
DNF GIANNOUTSOS Miltiadis ,,
DNF ZEGKLIS Nikolaos ,,
DNF ZOIS Eleftherios ,,
DNF HASANI Samir ,,
DNF ANTONELLI Michael ,,
DNF PELCERS Kristaps ,,
DNF GAVARS Eriks Toms ,,
DNF OROS Samuel Dukla Banska Bystrica ,,
DNF ŠTOČEK Matúš ,,
DNF MICHALICKA Juraj ,,
DNF VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica ,,
DNF LEVKOV Nikola ,,
DNF VANCHEVSKI Kristijan ,,
DNF ROJUS Adomaitis ,,
DNF BENIUSIS Justas ,,
DNF LASINIS Venantas Staki – Technorama ,,
DNF MARCINKENAS Alanas ,,
DNF ANSONS Kristers ,,
DNF OLEI Federico ,,
DNF PHILIPSEN Jasper Hagens Berman Axeon ,,
DNF BRÜCK Victor ,,
DNF HEINSCHKE Leon Development Team Sunweb ,,
DNF LÜBBERS Dorian Team Lotto – Kern Haus ,,
DNF NOLDE Tobias Heizomat Rad-Net ,,
DNF CEMAZAR Nik ,,
DNF HORVAT Ziga Adria Mobil ,,
DNF JERMAN Ziga Ljubljana Gusto Xaurum ,,
DNF POGACAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum ,,
DNF PRIMOZIC Jaka ,,
DNF VIEGAS Daniel ,,
DNF GASIOROWSKI Mariusz ,,
DNF O’MAHONY Daragh ,,
DNF O\’ LOUGHLIN Michael Team Wiggins ,,
DNF VEREECKEN Thomas ,,
DNF VERSCHAEVE Viktor ,,
DNF WILLEMS Thimo ,,
DNF BRUNEL Alexys ,,
DNF BATTISTELLA Samuele ,,
DNF CORRADINI Michele ,,
DNF ROCCHETTI Filippo ,,
DNF SOBRERO Matteo Dimension Data for Qhubeka ,,
DNF DOWNEY Mark Team Wiggins ,,
DNF MCDUNPHY Conn Holdsworth Pro Racing ,,
DNF MOORE Darnell ,,
DNF KRAWCZYK Szymon Voster Uniwheels Team ,,
DNF MURIAS Jakub UCI WCC Mens team ,,
DNF DINA Daniel Pannon Cycling Team ,,
DNF GONCZI Gergo ,,
DNF SZOLLOSI Ferenc Pannon Cycling Team ,,
DNF BARTA Tomas Pardus – Tufo Prostejov ,,
DNF HOLEC Richard ,,
DNF LEHKY Roman ,,
DNF RAJCHART Jan Elkov – Author Cycling Team ,,
DNF KALABA Dusan UCI WCC Mens team ,,
DNF BALAZSI Lorant Team Novak ,,
DNF DIMA Emil MsTina-Focus ,,
DNF SINZA Raul-antonio MsTina-Focus ,,
DNF YILMAZ Yunus Emre ,,
DNF TURGUT Onur ,,
DNF FATKULLIN Valerii ,,
DNF FOKIN Mikhail ,,
DNF STEPANOV Andrei ,,
DNF PETELIN Jan Team Differdange – Losch ,,
DNF RIES Michel Polartec-Kometa ,,
DNF WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling ,,
DNF GARCÍA Carlos ,,
DNF URBANO FONTIVEROS Carmelo ,,
DNF AY Enes ,,
DNF KÖKLÜ Mustafa ,,
DNF TIRYAKI Oguzhan ,,
DNF AGROTIS Alexandros ,,