Results

Results

2017 Melbourne to Warrnambool: Results (All Grades)

1. 1 Nathan ELLIOTT (IsoWhey Sports SwissWellness) 6h34:23 2. 184 Sam WELSFORD* (Northern Districts WA CC) +2 3. 133 Tommy NANKERVIS (Stitch and Dart) +2 4. 13 Tom ROBINSON (NSWIS) +2 5. 105 Nicholas LEONARD (Anchor Point South Coast) +2 6. 5 Michael FREIBERG (IsoWhey Sports SwissWellness) +2 7. 83 Toby ORCHARD* (Nero Racing Team Edition) +2 8. 27 Sean WHITFIELD* (Oliver's Real Food Racing) +2 9. 95 Julian THOMSON* (AMR Renault Racing...

2017 Battle Recharge: Stage 4 Results + GC (Men)

Stage 4 Result Time/Gap Bonus 1. 5 Timothy ROE (IWS) 3h02:03 7 2. 24 Ryan CAVANAGH (NIS) +0 6 3. 36 Dylan NEWBERY (MBS) +0 9 4. 3 Chris HARPER (IWS) +41 4 5. 4 Cameron BAYLY (IWS) +59 6. 31 Jesse COYLE (MBS) +59 1 7. 125 Kane RICHARDS (TMD) +59 8. 95 Ian TALBOT (TPR) +1:47 9. 113 Patrick KENNEDY (MAP) +2:30 10. 127 Connor REARDON (TMD) +2:32 11. 32 James FOUCHE (MBS) +2:32 12. 56 James WHELAN (VDR) +2:32 13. 34 Peter LIVINGSTONE (MBS) +2:32 14. 6 Jason LEA (IWS) +2:36 15. 25 Ayden TOOVEY (NIS) +2:36 16. 37 Campbell STEWART (MBS) +2:36 17. 133 Calan WHITE (BET) +2:36 18. 91 Tristan WARD (TPR) +2:36 19. 26 Tom...

2017 Battle Recharge: Stage 4 Results + GC (Women)

Stage 4 Result Time/Gap Bonus 1. 171 Lucy KENNEDY (HFD) 2h19:24 6 2. 174 Kristina CLONAN (HFD) +0 6 3. 175 Rebecca WIASAK (HFD) +0 3 4. 191 Ashlee ANKUDINOFF (NIS) +0 3 5. 151 Macey STEWART (TIS) +0 3 6. 192 Georgia WHITEHOUSE (NIS) +0 7. 183 Matilda RAYNOLDS (RSH) +0 8. 153 Anya LOUW (TIS) +0 9. 204 Veronica LEBEDEV (MAP) +0 10. 201 Alexandra MARTIN-WALLACE (MAP) +0 11. 162 Sophie MACKAY (SPW) +0 12. 202 Michaela MURRAY (MAP) +4 13. 173 Emily ROPER (HFD) +4 14. 241 Erin KINNEALY +4 15. 225 Rachel EFFENEY (GAB) +4 16. 221 Bree WILSON (GAB) +4 17. 163 Taryn HEATHER (SPW) +4 18. 232 Jaime GUNNING +4 19. 181 Justine BARROW (RSH) +4 20. 203 Annelise...

2017 Battle Recharge: Stage 3 Results (Men)

Stage 3 Result Time/Gap Bonus 1. 17 Brendon DAVIDS (OLI) 3h15:32 20 2. 125 Kane RICHARDS (TMD) +6:30 8 3. 6 Jason LEA (IWS) +6:30 8 4. 32 James FOUCHE (MBS) +6:30 2 5. 34 Peter LIVINGSTONE (MBS) +7:04 2 6. 42 Oliver SMITH (CIR) +7:10 5 7. 95 Ian TALBOT (TPR) +9:37 8. 97 Alex WEST (TPR) +9:50 9. 4 Cameron BAYLY (IWS) +9:53 10. 24 Ryan CAVANAGH (NIS) +10:01 11. 11 Ryan THOMAS (OLI) +10:02 12. 3 Chris HARPER (IWS) +10:02 13. 36 Dylan NEWBERY (MBS) +10:02 14. 44 Jonathan BUTLER (CIR) +10:02 15. 31 Jesse COYLE (MBS) +10:08 16. 56 James WHELAN (VDR) +10:19 17. 87 William HODGES (GPM) +10:19 18. 53 Benjamin ANDREWS (VDR) +10:19 19. 127 Connor...

2017 Battle Recharge: Stage 3 Results (Women)

Stage 3 Result Time/Gap Bonus 1. 171 Lucy KENNEDY (HFD) 2h36:31 6 2. 151 Macey STEWART (TIS) +5 11 3. 175 Rebecca WIASAK (HFD) +18 3 4. 183 Matilda RAYNOLDS (RSH) +18 2 5. 232 Jaime GUNNING +18 6. 191 Ashlee ANKUDINOFF (NIS) +20 11 7. 241 Erin KINNEALY +37 8. 181 Justine BARROW (RSH) +37 9. 225 Rachel EFFENEY (GAB) +37 10. 153 Anya LOUW (TIS) +37 11. 161 Ella BLOOR (SPW) +37 12. 202 Michaela MURRAY (MAP) +42 13. 192 Georgia WHITEHOUSE (NIS) +42 3 14. 165 Holly HARRIS (SPW) +45 15. 221 Bree WILSON (GAB) +45 16. 173 Emily ROPER (HFD) +45 17. 163 Taryn HEATHER (SPW) +57 18. 203 Annelise JEFFERIES (MAP) +1:03 19. 224 Lauren HOOPER (GAB) +1:03 20. 174 Kristina...

2017 Battle Recharge: Stage 2 Results (Women)

Stage 2 Result Time/Gap Bonus 1. 191 Ashlee ANKUDINOFF (NIS) 42:54 6 2. 173 Emily ROPER (HFD) +0 4 3. 175 Rebecca WIASAK (HFD) +13 6 4. 151 Macey STEWART (TIS) +13 11 5. 192 Georgia WHITEHOUSE (NIS) +15 6. 204 Veronica LEBEDEV (MAP) +15 7. 153 Anya LOUW (TIS) +15 8. 172 Jessica PRATT (HFD) +15 9. 183 Matilda RAYNOLDS (RSH) +15 4 10. 181 Justine BARROW (RSH) +18 11. 171 Lucy KENNEDY (HFD) +20 12. 163 Taryn HEATHER (SPW) +20 13. 241 Erin KINNEALY +20 14. 232 Jaime GUNNING +22 15. 162 Sophie MACKAY (SPW) +1:22 16. 152 Belamie FLINT (TIS) +1:22 17. 193 Angela SMITH (NIS) +1:41 18. 201 Alexandra MARTIN-WALLACE (MAP) +10:00 19. 222 Simone LONGDEN (GAB) +10:00 20. 225 Rachel...

2017 Battle Recharge: Stage 2 Results (Men)

Stage 2 Result Time/Gap Bonus 1. 4 Cameron BAYLY (IWS) 58:42 8 2. 144 Sascha BONDARENKO-EDWARDS (FPC) +10 4 3. 91 Tristan WARD (TPR) +10 3 4. 37 Campbell STEWART (MBS) +10 2 5. 21 Stuart SHAW (NIS) +10 6. 11 Ryan THOMAS (OLI) +10 5 7. 25 Ayden TOOVEY (NIS) +10 8. 44 Jonathan BUTLER (CIR) +10 9. 62 Lachlan HOLLIDAY (SVR) +10 10. 6 Jason LEA (IWS) +10 11. 53 Benjamin ANDREWS (VDR) +10 12. 32 James FOUCHE (MBS) +10 1 13. 24 Ryan CAVANAGH (NIS) +10 2 14. 3 Chris HARPER (IWS) +10 15. 56 James WHELAN (VDR) +10 2 16. 97 Alex WEST (TPR) +10 17. 15 Jack SUTTON (OLI) +10 18. 125 Kane RICHARDS (TMD) +10 19. 2 Jeremy...

2017 Battle Recharge Stage 1 Results: Men’s & Women’s Team Time Trials

Women's Team Time Trial Results Time Gap 1. HFD High5 Dream Team 34:01.4 2. SPW Specialized Women's Racing 35:25.9 +1:24 3. NIS NSWIS Sydney Uni 35:38.8 +1:37 4. TIS TIS Racing Team 35:45.1 +1:44 6. GAB Galibier Cycling Team 36:42.1 +2:41 7. RSH Rush Women's Team 36:49.4 +2:48 8. MAP Mainline Allencon Procella 38:03.6 +4:02   Men's Team Time Trial Results 1. IWS IsoWhey Sports SwissWellness 28:27.5 2. MBS mobius Future Racing 29:42.2 +1:15 3. NIS NSWIS Cycling Team 29:43.2 +1:16 4. OLI Oliver's Real Food Racing 29:55.3 +1:28 5. CIR Cobra9 Intebuild Racing 30:24.0 +1:57 6. TMD Team McDonald's Down Under 30:54.7 +2:27 7. TPR Tineli-Powerstream Racing 31:03.1 +2:36 8. MAP Mainline Allencon...

Results: 2017 Amy’s Otway Tour Men – General Classification

General Classification Time/Gap 1. 34 Ryan CAVANAGH (NIS)     3h58:42   2. 6 Michael FREIBERG (IWS)     +1:14   3. 2 Sam CROME (IWS)     +1:19   4. 35 Ayden TOOVEY (NIS) +1:27 5. 174 Benjamin HILL (WIG) +1:28 6. 105 Harrison BAILEY (GPM) +1:28 7. 33 Alexander SMYTH (NIS) +1:28 8. 5 Jason LEA (IWS) +1:29 9. 16 Mathew ROSS (PVC) +1:30 10. 43 Aidan KAMPERS (MBS) +1:30 11. 61 Benjamin ANDREWS (VDR) +1:30 12. 166 Michael POTTER (TAC) +1:30 13. 55 Stuart SMITH (INF) +1:30 14. 36 Tom ROBINSON (NIS) +1:30 15. 1 Chris HARPER (IWS) +1:30 16. 3 Timothy ROE (IWS) +1:30 17. 56 Sascha BONDARENKO-EDWARDS (INF) +1:46 18. 54 Lionel MAWDITT (INF) +1:46 19. 17 Liam WHITE...

Results: 2017 Amys Otway Tour Women – General Classification

Time/Gap 1. 33 Rebecca WIASAK (HDT)     4h37:32   2. 31 Lucy KENNEDY (HDT)     +24   3. 63 Sharlotte LUCAS (RXS)     +50 4. 1 Shannon MALSEED (HWC) +51 5. 21 Kate MCILROY (SPW) +59 6. 2 Grace BROWN (HWC) +1:00 7. 44 Lucy COLDWELL (RSH) +1:00 8. 25 Elizabeth WILLIAMS (SPW) +1:54 9. 4 Sarah GIGANTE (HWC) +4:55 10. 11 Macey STEWART (TDX) +5:58 11. 32 Jessica PRATT (HDT) +6:03 12. 41 Matilda RAYNOLDS (RSH) +6:05 13. 52 Georgia WHITEHOUSE (NSW) +6:05 14. 65 Ruby LIVINGSTONE (RXS) +6:05 15. 13 Anya LOUW (TDX) +6:05 16. 64 Lydia RIPPON (RXS) +6:05 17. 23 Lucy BECHTEL (SPW) +6:05 18. 42 Justine BARROW (RSH) +6:05 19. 91 Jemma EASTWOOD (AGF) +11:45 20. 3 Erin...

TRACK CYCLING

Victorian Junior Track Development Program

Cycling Victoria is seeking expressions of interest for the Victorian State Junior Development Program. The goal of this initiative is to provide a clear...

INTERNATIONAL NEWS