Results

Results

Australian results: Stage 2 Tour de Normandie 27th April

1              Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team       3:33:15 2              Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 3              Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida        0:00:20 4              Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott                0:00:20 25           Jack Haig (Aus) Orica-Scott 34           Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 67           Damien Howson (Aus) Orica-Scott 83          ...

Women’s NRS: 2017 Mersey Valley Tour – General Classification

1. 3 Grace BROWN (HWC) 4h58:42 2. 1 Shannon MALSEED (HWC) +1:24 3. 35 Kate MCILROY (SPW) +1:35 4. 72 Madeleine FASNACHT (TDX) +1:49 5. 11 Justine BARROW (RSH) +2:31 6. 22 Jessica PRATT (HFD) +2:37 7. 51 Sharlotte LUCAS (RXS) +3:11 8. 23 Tessa FABRY...

Results: 2017 Amy’s Otway Tour Women Stage 1 – Amy’s Criterium

1. 33 Rebecca WIASAK (HDT)   1h05:28 15   2. 31 Lucy KENNEDY (HDT)   +3 4   3. 1 Shannon MALSEED (HWC)   +35 5 4. 63 Sharlotte LUCAS (RXS) +35 2 5. 2 Grace BROWN (HWC) +35 6. 44 Lucy COLDWELL (RSH) +35 7. 21 Kate MCILROY (SPW) +35 1 8. 25 Elizabeth WILLIAMS (SPW) +1:30 1 9. 4 Sarah GIGANTE (HWC) +4:30 10. 23 Lucy BECHTEL (SPW) +5:40 11. 11 Macey STEWART (TDX) +5:40 2 12. 13 Anya LOUW (TDX) +5:40 13. 32 Jessica PRATT (HDT) +5:40 14. 52 Georgia WHITEHOUSE (NSW) +5:40 15. 41 Matilda RAYNOLDS (RSH) +5:40 16. 42 Justine BARROW (RSH) +5:40 17. 65 Ruby LIVINGSTONE (RXS) +5:40 18. 64 Lydia RIPPON (RXS) +5:40 19. 22 Kate PERRY (SPW) +11:20 20. 3 Erin...

Australian results: La Fleche Wallonne 19th April

1              Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team              5:15:37 2              Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors        0:00:01 3              Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 19           Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe       0:00:13 36           Nathan Haas (Aus) Dimension Data         0:00:45 67           Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                0:01:34 80           Ben O'Connor (Aus)...
Shimano Super Crit

2017 Shimano Super Crit: Elite Men’s Results

1. 80 Cam SCOTT (Rockit Barber Shop) 1h21:48 2. 9 Shannon JOHNSON (Knights of Suburbia) +0 3. 64 Jason LOWNDES (Total Rush Hyster) +0 4. 4 Tom MCFARLANE (Inform Tineli) +0 5. 23 Jonathan CANTWELL (Swift Carbon / HBC) +0 6. 13 Leigh HOWARD (Mercedes Benz Toorak) +0 7. 22 Anthony GIACOPPO (IsoWhey Sports SwissWellness p/b Cervelo) +0 8. 8 Steele VAN HOFF (Knights of Suburbia) +0 9. 104 Lachlan HOLLIDAY (Carnegie Caulfield...

2017 Men’s Tour of King Valley: Stage 4 Results

  1. 15 Michael FREIBERG (IWSSW) 2:24:10 -12s         2. 6 Liam WHITE (DPV) +0 -10s         3. 61 Sascha BONDARENKO-EDWARDS (IFT) +0 -6s       4. 14 Cameron BAYLY (IWSSW) +1 -16s     5. 45 Tom ROBINSON (NSWIS) +1 -2s     6. 12 Sean LAKE (IWSSW) +1 -3s     7. 11 Joseph COOPER (IWSSW) +2 -7s     8. 13 Chris HARPER (IWSSW) +3 -7s     9. 42 Liam MAGENNIS* (NSWIS) +7 -7s     10. 82 Oliver SMITH* (CIR) +7       11. 95 Toby ORCHARD* (NRA) +10       12. 34 James FOUCHE* (MFR) +11       13. 1 Mathew ROSS* (DPV) +11 -3s     14. 75 Liam NOLAN* (SASI) +15       15. 194 Connor BROWN* (TSR) +15       16. 62 Patrick BURT* (IFT) +16 -5s     17. 33 Jesse COYLE (MFR) +25       18. 51 Callum PEARCE* (VDRB) +27       19. 4 Tom KEASLER* (DPV) +27       20. 211 Ben...

Victorian Country Road Race Championships Results – All Grades

Result: Elite Men - 112 KM 1. 7 Jason LEA (Bendigo and District Cycle Club) 2h46:13 2. 15 Nicholas WHITE (Ballarat Sebastopol Cycling Club) +2:23 3. 14 Julian THOMSON (Bendigo & District Cycling Club) +4:57 4. 1 Liam WHITE (Ballarat Sebastopol Cycling Club)...

2017 Women’s Tour of King Valley: Stage 1 Results

  1 14  Kate PERRY (SWR) 0:12:50.01     2 11 Kate MCILROY (SWR) 0:12:59.87 +9         3 34 Madeleine FASNACHT* (TRT) 0:13:05.28 +15     4. 51 Ashlee ANKUDINOFF (NSU) 0:13:05.97 +15     5. 62 Sharlotte LUCAS (RAT) 0:13:14.19 +24     6. 52 Georgia WHITEHOUSE (NSU) 0:13:19.31 +29     7. 61 Rylee MCMULLEN* (RAT) 0:13:22.79 +32     8. 21 Rebecca WIASAK (HDT) 0:13:26.34 +36     9. 5 Erin KINNEALY (HWR) 0:13:27.10 +37     10. 24 Ruby ROSEMAN-GANNON* (HDT) 0:13:27.24 +37     11. 31 Macey STEWART* (TRT) 0:13:30.74 +40     12. 35 Anya LOUW* (TRT) 0:13:38.31 +48     13. 22 Chloe MORAN* (HDT) 0:13:38.85 +48     14. 15 Ella BLOOR* (SWR) 0:13:42.66 +52     15. 25 Sam DE RITER (HDT) 0:13:47.16 +57     16. 23 Kristina CLONAN* (HDT) 0:13:47.59 +57     17. 33 Belamie FLINT (TRT) 0:13:50.96 +1:00     18. 4 Sarah GIGANTE* (HWR) 0:13:51.30 +1:01     19. 54 Jade COLLIGAN*...

Results: 2017 Amy’s Otway Tour Men – General Classification

General Classification Time/Gap 1. 34 Ryan CAVANAGH (NIS)     3h58:42   2. 6 Michael FREIBERG (IWS)     +1:14   3. 2 Sam CROME (IWS)     +1:19   4. 35 Ayden TOOVEY (NIS) +1:27 5. 174 Benjamin HILL (WIG) +1:28 6. 105 Harrison BAILEY (GPM) +1:28 7. 33 Alexander SMYTH (NIS) +1:28 8. 5 Jason LEA (IWS) +1:29 9. 16 Mathew ROSS (PVC) +1:30 10. 43 Aidan KAMPERS (MBS) +1:30 11. 61 Benjamin ANDREWS (VDR) +1:30 12. 166 Michael POTTER (TAC) +1:30 13. 55 Stuart SMITH (INF) +1:30 14. 36 Tom ROBINSON (NIS) +1:30 15. 1 Chris HARPER (IWS) +1:30 16. 3 Timothy ROE (IWS) +1:30 17. 56 Sascha BONDARENKO-EDWARDS (INF) +1:46 18. 54 Lionel MAWDITT (INF) +1:46 19. 17 Liam WHITE...

Men’s Tour of the South West – General Classification

1. 108 Neil VAN DER PLOEG (ISOWHEY SPOTS SWISSWELLNESS) 4:46:28 2. 163 Drew MOREY (CARNEGIE CAULFIELD CYCLING CLUB) +10 3. 112 Patrick BURT (INFORM TINELI) +12 4. 117 Thomas JONES (VIS - JOHN WEST) +1:21 5. 107 Jason LEA (ISOWHEY SPOTS SWISSWELLNESS) +4:03 6....

TRACK CYCLING

Team pursuit sizzle in qualifying

Reigning world champions Australia kick started its men's team pursuit title defense with a scorching near-world record ride in the afternoon’s qualifying session. Coach Tim...

INTERNATIONAL NEWS