Results

Results

Australian results: Stage 2 Tour of the Gila 20th April

1              Eric Young (USA) Rally Cycling     2:57:56 2              Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 3              Jose Alfredo Aguirre Infante (Mex) Canel's Specialized 4              Michael Rice (Aus) Axeon Hagens Berman 89           Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 90           Philip Lavery (USA) Storck-CCN Development...

Australian results: Stage 1 Tour of the Gila 19th April

1              Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling            3:31:17 2              Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 3              Colin Joyce (USA) Rally Cycling 65           Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team             0:01:00 69           Joseph Lewis (Aus) Holowesko / Citadel Racing p/b Hincapie Sportswear               0:01:10 73           Angus...

Australian results: La Fleche Wallonne 19th April

1              Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team              5:15:37 2              Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors        0:00:01 3              Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 19           Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe       0:00:13 36           Nathan Haas (Aus) Dimension Data         0:00:45 67           Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                0:01:34 80           Ben O'Connor (Aus)...

Australian results: Amstel Gold Race 16th April

1              Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 6:31:40 2              Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 3              Michael Albasini (Swi) Orica-Scott             0:00:10 4              Nathan Haas (Aus) Dimension Data 10           Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                0:01:11 17           Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe 49           Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac 0:03:42 106         Brendan Canty...

Australian results: Paris –Roubaix 9th April

1              Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team        5:41:07 2              Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors 3              Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac 11           Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott          0:00:12 56           Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team   0:09:41 70           William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac 90           Alexander Edmonson (Aus) Orica-Scott 0:20:44 91          ...

TRACK CYCLING

Russia wins second & third titles on Saturday

Russia topped the medal table on Saturday, the penultimate day of the 2017 UCI Track Cycling World Championships presented by Tissot, in Hong Kong,...

INTERNATIONAL NEWS