Results

Results

2017 Battle Recharge: Stage 4 Results + GC (Women)

Stage 4 Result Time/Gap Bonus 1. 171 Lucy KENNEDY (HFD) 2h19:24 6 2. 174 Kristina CLONAN (HFD) +0 6 3. 175 Rebecca WIASAK (HFD) +0 3 4. 191 Ashlee ANKUDINOFF (NIS) +0 3 5. 151 Macey STEWART (TIS) +0 3 6. 192 Georgia WHITEHOUSE (NIS) +0 7. 183 Matilda RAYNOLDS (RSH) +0 8. 153 Anya LOUW (TIS) +0 9. 204 Veronica LEBEDEV (MAP) +0 10. 201 Alexandra MARTIN-WALLACE (MAP) +0 11. 162 Sophie MACKAY (SPW) +0 12. 202 Michaela MURRAY (MAP) +4 13. 173 Emily ROPER (HFD) +4 14. 241 Erin KINNEALY +4 15. 225 Rachel EFFENEY (GAB) +4 16. 221 Bree WILSON (GAB) +4 17. 163 Taryn HEATHER (SPW) +4 18. 232 Jaime GUNNING +4 19. 181 Justine BARROW (RSH) +4 20. 203 Annelise...

2017 Battle Recharge: Stage 3 Results (Men)

Stage 3 Result Time/Gap Bonus 1. 17 Brendon DAVIDS (OLI) 3h15:32 20 2. 125 Kane RICHARDS (TMD) +6:30 8 3. 6 Jason LEA (IWS) +6:30 8 4. 32 James FOUCHE (MBS) +6:30 2 5. 34 Peter LIVINGSTONE (MBS) +7:04 2 6. 42 Oliver SMITH (CIR) +7:10 5 7. 95 Ian TALBOT (TPR) +9:37 8. 97 Alex WEST (TPR) +9:50 9. 4 Cameron BAYLY (IWS) +9:53 10. 24 Ryan CAVANAGH (NIS) +10:01 11. 11 Ryan THOMAS (OLI) +10:02 12. 3 Chris HARPER (IWS) +10:02 13. 36 Dylan NEWBERY (MBS) +10:02 14. 44 Jonathan BUTLER (CIR) +10:02 15. 31 Jesse COYLE (MBS) +10:08 16. 56 James WHELAN (VDR) +10:19 17. 87 William HODGES (GPM) +10:19 18. 53 Benjamin ANDREWS (VDR) +10:19 19. 127 Connor...

2017 Battle Recharge: Stage 3 Results (Women)

Stage 3 Result Time/Gap Bonus 1. 171 Lucy KENNEDY (HFD) 2h36:31 6 2. 151 Macey STEWART (TIS) +5 11 3. 175 Rebecca WIASAK (HFD) +18 3 4. 183 Matilda RAYNOLDS (RSH) +18 2 5. 232 Jaime GUNNING +18 6. 191 Ashlee ANKUDINOFF (NIS) +20 11 7. 241 Erin KINNEALY +37 8. 181 Justine BARROW (RSH) +37 9. 225 Rachel EFFENEY (GAB) +37 10. 153 Anya LOUW (TIS) +37 11. 161 Ella BLOOR (SPW) +37 12. 202 Michaela MURRAY (MAP) +42 13. 192 Georgia WHITEHOUSE (NIS) +42 3 14. 165 Holly HARRIS (SPW) +45 15. 221 Bree WILSON (GAB) +45 16. 173 Emily ROPER (HFD) +45 17. 163 Taryn HEATHER (SPW) +57 18. 203 Annelise JEFFERIES (MAP) +1:03 19. 224 Lauren HOOPER (GAB) +1:03 20. 174 Kristina...

2017 Battle Recharge: Stage 2 Results (Women)

Stage 2 Result Time/Gap Bonus 1. 191 Ashlee ANKUDINOFF (NIS) 42:54 6 2. 173 Emily ROPER (HFD) +0 4 3. 175 Rebecca WIASAK (HFD) +13 6 4. 151 Macey STEWART (TIS) +13 11 5. 192 Georgia WHITEHOUSE (NIS) +15 6. 204 Veronica LEBEDEV (MAP) +15 7. 153 Anya LOUW (TIS) +15 8. 172 Jessica PRATT (HFD) +15 9. 183 Matilda RAYNOLDS (RSH) +15 4 10. 181 Justine BARROW (RSH) +18 11. 171 Lucy KENNEDY (HFD) +20 12. 163 Taryn HEATHER (SPW) +20 13. 241 Erin KINNEALY +20 14. 232 Jaime GUNNING +22 15. 162 Sophie MACKAY (SPW) +1:22 16. 152 Belamie FLINT (TIS) +1:22 17. 193 Angela SMITH (NIS) +1:41 18. 201 Alexandra MARTIN-WALLACE (MAP) +10:00 19. 222 Simone LONGDEN (GAB) +10:00 20. 225 Rachel...

2017 Battle Recharge: Stage 2 Results (Men)

Stage 2 Result Time/Gap Bonus 1. 4 Cameron BAYLY (IWS) 58:42 8 2. 144 Sascha BONDARENKO-EDWARDS (FPC) +10 4 3. 91 Tristan WARD (TPR) +10 3 4. 37 Campbell STEWART (MBS) +10 2 5. 21 Stuart SHAW (NIS) +10 6. 11 Ryan THOMAS (OLI) +10 5 7. 25 Ayden TOOVEY (NIS) +10 8. 44 Jonathan BUTLER (CIR) +10 9. 62 Lachlan HOLLIDAY (SVR) +10 10. 6 Jason LEA (IWS) +10 11. 53 Benjamin ANDREWS (VDR) +10 12. 32 James FOUCHE (MBS) +10 1 13. 24 Ryan CAVANAGH (NIS) +10 2 14. 3 Chris HARPER (IWS) +10 15. 56 James WHELAN (VDR) +10 2 16. 97 Alex WEST (TPR) +10 17. 15 Jack SUTTON (OLI) +10 18. 125 Kane RICHARDS (TMD) +10 19. 2 Jeremy...

2017 Battle Recharge Stage 1 Results: Men’s & Women’s Team Time Trials

Women's Team Time Trial Results Time Gap 1. HFD High5 Dream Team 34:01.4 2. SPW Specialized Women's Racing 35:25.9 +1:24 3. NIS NSWIS Sydney Uni 35:38.8 +1:37 4. TIS TIS Racing Team 35:45.1 +1:44 6. GAB Galibier Cycling Team 36:42.1 +2:41 7. RSH Rush Women's Team 36:49.4 +2:48 8. MAP Mainline Allencon Procella 38:03.6 +4:02   Men's Team Time Trial Results 1. IWS IsoWhey Sports SwissWellness 28:27.5 2. MBS mobius Future Racing 29:42.2 +1:15 3. NIS NSWIS Cycling Team 29:43.2 +1:16 4. OLI Oliver's Real Food Racing 29:55.3 +1:28 5. CIR Cobra9 Intebuild Racing 30:24.0 +1:57 6. TMD Team McDonald's Down Under 30:54.7 +2:27 7. TPR Tineli-Powerstream Racing 31:03.1 +2:36 8. MAP Mainline Allencon...

Results: 2017 Amy’s Otway Tour Men – General Classification

General Classification Time/Gap 1. 34 Ryan CAVANAGH (NIS)     3h58:42   2. 6 Michael FREIBERG (IWS)     +1:14   3. 2 Sam CROME (IWS)     +1:19   4. 35 Ayden TOOVEY (NIS) +1:27 5. 174 Benjamin HILL (WIG) +1:28 6. 105 Harrison BAILEY (GPM) +1:28 7. 33 Alexander SMYTH (NIS) +1:28 8. 5 Jason LEA (IWS) +1:29 9. 16 Mathew ROSS (PVC) +1:30 10. 43 Aidan KAMPERS (MBS) +1:30 11. 61 Benjamin ANDREWS (VDR) +1:30 12. 166 Michael POTTER (TAC) +1:30 13. 55 Stuart SMITH (INF) +1:30 14. 36 Tom ROBINSON (NIS) +1:30 15. 1 Chris HARPER (IWS) +1:30 16. 3 Timothy ROE (IWS) +1:30 17. 56 Sascha BONDARENKO-EDWARDS (INF) +1:46 18. 54 Lionel MAWDITT (INF) +1:46 19. 17 Liam WHITE...

Results: 2017 Amys Otway Tour Women – General Classification

Time/Gap 1. 33 Rebecca WIASAK (HDT)     4h37:32   2. 31 Lucy KENNEDY (HDT)     +24   3. 63 Sharlotte LUCAS (RXS)     +50 4. 1 Shannon MALSEED (HWC) +51 5. 21 Kate MCILROY (SPW) +59 6. 2 Grace BROWN (HWC) +1:00 7. 44 Lucy COLDWELL (RSH) +1:00 8. 25 Elizabeth WILLIAMS (SPW) +1:54 9. 4 Sarah GIGANTE (HWC) +4:55 10. 11 Macey STEWART (TDX) +5:58 11. 32 Jessica PRATT (HDT) +6:03 12. 41 Matilda RAYNOLDS (RSH) +6:05 13. 52 Georgia WHITEHOUSE (NSW) +6:05 14. 65 Ruby LIVINGSTONE (RXS) +6:05 15. 13 Anya LOUW (TDX) +6:05 16. 64 Lydia RIPPON (RXS) +6:05 17. 23 Lucy BECHTEL (SPW) +6:05 18. 42 Justine BARROW (RSH) +6:05 19. 91 Jemma EASTWOOD (AGF) +11:45 20. 3 Erin...

Results: 2017 Amys Otway Tour Women Stage 2 – Road Race

Stage 2 Result Time/Gap Bonus 1. 33 Rebecca WIASAK (HDT)   3h32:29 10   2. 63 Sharlotte LUCAS (RXS)   +0 8   3. 11 Macey STEWART (TDX)   +0 5   4. 25 Elizabeth WILLIAMS (SPW) +0 5. 41 Matilda RAYNOLDS (RSH) +0 6. 1 Shannon MALSEED (HWC) +0 4 7. 65 Ruby LIVINGSTONE (RXS) +0 8. 2 Grace BROWN (HWC) +0 9. 52 Georgia WHITEHOUSE (NSW) +0 10. 32 Jessica PRATT (HDT) +0 2 11. 44 Lucy COLDWELL (RSH) +0 12. 21 Kate MCILROY (SPW) +0 13. 64 Lydia RIPPON (RXS) +0 14. 91 Jemma EASTWOOD (AGF) +0 15. 55 Chloe HEFFERNAN (NSW) +0 16. 42 Justine BARROW (RSH) +0 17. 13 Anya LOUW (TDX) +0 18. 31 Lucy KENNEDY (HDT) +0 19. 3 Erin...

Results: 2017 Amy’s Otway Tour Men Stage 2 – Road Race

Stage 2 Result Time/Gap Bonus 1. 6 Michael FREIBERG (IWS)   2h54:21 10   2. 2 Sam CROME (IWS)   +0 9   3. 22 Nicholas WHITE (OLI)   +0 4 4. 16 Mathew ROSS (PVC) +0 5. 56 Sascha BONDARENKO-EDWARDS (INF) +0 6. 174 Benjamin HILL (WIG) +0 7. 54 Lionel MAWDITT (INF) +0 8. 14 Thomas KEASLER (PVC) +0 9. 176 Connor BROWN (WIG) +0 10. 62 Callum PEARCE (VDR) +0 11. 53 Patrick BURT (INF) +0 12. 133 David RANDALL (BSS) +0 13. 47 Aden REYNOLDS (MBS) +0 14. 44 Peter LIVINGSTONE (MBS) +0 15. 5 Jason LEA (IWS) +0 1 16. 173 Tristan WARD (WIG) +0 17. 162 Liam EDWARDS (TAC) +0 18. 33 Alexander SMYTH (NIS) +0 19. 76 Angus...

TRACK CYCLING

Thrilling racing on day two of UCI Track Worlds

Four nations won gold medals on Thursday, the second day of the 2017 UCI Track Cycling World Championships presented by Tissot, held at the...

INTERNATIONAL NEWS